Duchowe pielgrzymowanie Duchowość PPAG 2020

OKIEM PIELGRZYMA/PPAG2020/ POCZĄTEK

Na szlaku…

To już jest koniec… Nie ma już nic… Zostało już tylko wejście na Jasną Górę , ale czy to znaczy że definitywnie zamykamy PPAG2020? Doświadczenie Boga w drodze jest czymś niezwykłym… “Nie wyście mnie wybrali, ale Ja was wybrałem, byście szli i owoc przynosili” Jakie będą moje owoce? Oprócz pęcherzy, opalenizny czy coś jeszcze zostanie, czy wrócę do normalności? Zostań z nami Panie… Zostań w każdym oddechu, w każdym dniu… Jesteśmy napełnieni Twoją miłością po brzegi, idealnie…

Poza szlakiem…

Ostatnia wspólna msza w parafii. Ostatni apel przeżywany podczas tegorocznej pielgrzymki. I pytanie – co teraz? Gdzie postawić kolejny krok? Czego nauczyła mnie ta droga? Czy w ogóle czegoś nauczyła? Pielgrzymkę każdy przeżywa na swój własny niepowtarzalny sposób. Nie ma kryteriów, które pozwolą zmierzyć, zważyć albo obliczyć czy dobrze wykorzystaliśmy ten czas.
Bóg jest z tobą tu i teraz. Nie oglądaj się zbyt mocno za tym co było kiedyś. Nie myśl o tym, czy za rok uda się pójść na Jasną Górę. Otwieraj się na to Bóg daje ci dziś. Może dla ciebie pielgrzymka dopiero się zaczyna? Może czytasz te słowa i okazuje się, że już po wszystkim, że minęły dni kiedy łączyliśmy się w tej diecezjalnej wspólnocie? To nic. Każdego dnia możesz zacząć swoją własną drogę. Jedno jest ważne. Nie zatrzymuj się, nie oglądaj, nie cofaj. Cel jest przed tobą. Na tej drodze, która dopiero się przed nami odkrywa, zostań z nami Panie!

,,Niechaj Pan idzie przed tobą,
aby wskazywać ci właściwą drogę.
Niechaj Pan będzie obok ciebie,
aby objąć cię ochronnym ramieniem i chronić
Niechaj Pan będzie za tobą,
aby cię chronić przed fałszywością złych ludzi.
Niechaj Pan będzie pod tobą,
aby cię podnieść, gdy upadasz i wyciągnąć z upadku
Niechaj Pan będzie w tobie,
aby cię pocieszyć, gdy jest ci smutno.
Niechaj Pan będzie wokół ciebie,
aby cię strzec, gdy inni na ciebie napadają
Niechaj Pan będzie ponad tobą,
aby cię błogosławić.
I tak niechaj cię błogosławi dobry Bóg! ”